Tělesná hmotnost
Zdravá tělesná hmotnost se pozná podle indexu BMI. Ten se vypočítá jako poměr váhy člověka v kg k druhé mocnině výšky v metrech (např. pro člověka měřícího 2m a vážícího 100kg je BMI 25 ). Zdravý člověk by měl mít BMI v rozmezí 20-25.
Nízká hodnota BMI
Při nízké hodnotě BMI se doporučuje jíst více potravin s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem tuků a sacharidů. Důležitá je také konzumace kalorických potravin kdykoli se tito lidé cítí hladoví. Mezi vhodné potraviny pro zahnání hladu patří ořechy, banány a sušené ovoce, pomoci může také olivový olej dodatečně přidávaný do jídel. Nízká hmotnost by neměla být důvodem k nízké fyzické aktivitě, protože fyzická aktivita má mnoho předností a pomáhá zvyšovat hmotnost svalové tkáně více než tukové.
Vysoká hodnota BMI
Při vysoké hodnotě BMI se analogicky doporučuje jíst méně kalorické potraviny. Je také vhodné zvýšit přísun ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody a vlákniny. Pomeranče, jablka a další ovoce s vysokým obsahem vody a vlákniny jsou v tomto případě dobrými potravinami pro zahnání hladu.
Kromě složení jídelníčku ovlivňuje hmotnost také fyzická aktivita. Fyzická aktivita je důležitá pro udržení zdravé hmotnosti, redukuje nepříznivé účinky přebytečné hmotnosti, posiluje kosti a zlepšuje hladinu cholesterolu a regulaci krevního cukru. Dále pak zlepšuje příjem živin, neboť dovoluje přijímat více potravin bez nechtěného přírůstku na váze.