Vápník

Nejlepším způsobem pro udržení rovnováhy vápníku je vysoký příjem vápníku a draslíku a zároveň nízký příjem sodíku. Zcela nedocenitelná je také fyzická aktivita, která kostem zajišťuje větší odolnost vůči ztrátám vápníku. Dobré je taky regulovat příjem bílkovin – zhruba 1g na 1kg tělesné hmotnosti za den.

Protože bílkoviny z rostlinných zdrojů jsou obvykle doprovázeny mnohem větším množstvím draslíku než bílkoviny ze zdrojů živočišných, je dobrým důvodem zajistit potřebu bílkovin z rostlinných zdrojů. Rostlinná strava však může být až nepříjemně chudá na vápník.

Při vysokém příjmu vápníku ze suplementů však může dojít k zhoršení vstřebávání železa, proto užíváte-li suplementy, je lepší je jíst mimo hlavní jídla, např. před spaním. Rozhodně to však není důvod k malému příjmu vápníku.

Zdroje vápníku (přibližný obsah na 100g)

Jarmu (kadeřavá kapusta)150 mg
Brokolice a zelí50 mg
Pomeranče40 mg
Mandle, carob a melasa250 mg
Čínské zelí167 – 188 mg
Fíky5 fíků ~ 137 mg

Špenát, rebarbora, řepné listy či mangold obsahuje vinou šťavelanů špatně vstřebatelný vápník.

Tofu - pokud nebylo tofu sráženo pomocí vápenatých solí (bohužel případ většiny v čr dodávaného tofu), není bohaté na vápník. Výjimkou je tofu vyrobené srážením vápenatých solí od firmy AlfaBio, které podle výrobce obsahuje 200mg vápníku na 100g.

Suplementy
Mezi běžně dostupné veganské suplementy patří Dologram (Vápník + hořčík; možná kombinace s vitamíny či jódem; čistá forma obsahuje veganské, byť nepříliš zdravé barvivo E104, varianta s jódem a vitamíny nikoli), Nature’s Bounty „Vápník + Hořčík + Zinek“ (obojí běžně k dostání v lékárnách) a ProFitness Calcium + Magnesium (k dostání ve specializovaných obchodech Vitaland).