Vegetariánské recepty

ke knedlíkům|miš maše|mexická jídla|zeleniny|luštěniny|italská jídla|sladká jídla|houbová jídla|jiné|saláty|pomazánky


Přidat recept

POLÉVKY

BÍLÁ FAZOLOVÁ POLÉVKA
200g bílých fazolí, 250g brambor, 2 mrkve, 1 menší cibule, 1,2l vody, 250ml mléka, 2 lžíce rostlinného tuku, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce octa, 1 stroužek česneku, špetka cukru, sůl, mletý pepř, tymián
Fazole namočíme na několik hodin do studené nesolené vody. Pak vodu slijeme, dolijeme čistou, přidáme pokrájenou mrkev, cibuli a brambory a zvolna vaříme. Když je vše měkké, polévku prolisujeme. Z tuku a hladké mouky připravíme světlou jíšku, zředíme ji mlékem, rozmícháme a přidáme do pyré. Ochutíme solí, cukrem, kořením, octem a drceným česnekem a povaříme ještě asi 20 minut.



BORŠČ
250g cibule, 500g rajčat, 2 stroužky česneku, 750g červené řepy, 3 celerové řapíky, 750g brambor, 500g bílého zelí, 30g přepuštěného másla, 1 a ½ zel. vývaru, sůl, čerstvě mletý pepř, špetka cukru, 2 polévkové lžíce citrónové šťávy, 1 svazek petrželky, 2 snítky kopru, 150g zákysu
Cibuli oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka. Rajčata přelijeme vroucí vodou, necháme 1 minutu působit, stáhneme slupku a dužinu nakrájíme na kostky. Česnek oloupeme a na jemno nasekáme. Červenou řepu omyjeme, oloupeme a nastrouháme nahrubo. Celerové řapíky očistíme a nakrájíme na tenké plátky. Brambory omyjeme, oloupeme a nakrájíme na středně veliké kostky. Bílé zelí očistíme a nakrájíme na tenké proužky. Cibuli podusíme na přepuštěném másle do sklovita. Přidáme zeleninu a asi 15min dusíme na mírném plameni. Přilijeme vývar, okořeníme solí, pepřem, cukrem a citrónovou šťávou a necháme dalších 30min povařit. Zelené bylinky omyjeme, nahrubo nasekáme a část z nich odložíme stranou. Zbytek vmícháme do polévky. Polévku podáváme se zákysem a posypeme zbývajícími bylinkami.

CIZRNOVÁ POLÉVKA (kochanski)
400g vařené cizrny, 100g másla, 2 větší cibule, 4 stroužky česneku, 2 lžičky římského kmínu, mletý pepř, zel. bujón, 12% smetana, kys. smetana.
Suchou cizrnu dáme do vlažné vody a necháme namočenou přes noc (8-12 hodin) – zdvojnásobí objem. Druhý den slijeme, zalijeme vodou, vaříme doměkka (1-2 hodiny), poté slijeme a část cizrny dáme stranou. V kastrolu rozpustíme máslo, osmahneme cibuli, po chvíli přidáme nakrájený česnek, cizrnu, dostatek římského kmínu, čerstvého pepře a ještě chvíli smažíme. Zalijeme vodou, vhodíme kostku bujónu a vaříme ještě 20 minut. Poté přidáme smetanu a polévku pečlivě rozmixujeme (ochutnáme, případně dodáme koření) Při podávání každou porci doplníme lžičkou kysané smetany a vařenou cizrnou.

ČOČKOVÁ POLÉVKA
Máslo, cibule, mrkev, celer, petržel, česnek, brambory, zel. bujón, pepř, sůl, kmín, vařená čočka, jíška (instantní), ocet, zel. petržel
Na pánvi rozpustit máslo, na to nakrájenou cibuli, na kolečka nakrájenou mrkev, kousek celeru a petržele, česnek, na kostičky nakrájené brambory, zalít vodou, přidat kostku zel. vývaru, osolit, opepřit, trochu kmínu, povařit, přidat vařenou čočku. Nakonec zahustit jíškou, dochutit octem a posypat zelenou petrželkou.

FRANCOUZSKÁ POLÉVKA
2 až 3 velké mrkve, 1/2kg brambor, máslo, zel. bujón, mléko, mouka, tavený sýr, petržel, sůl, pepř, muš. květ
nastrouhat najemno mrkev, na máslo. Přidat brambory nakrájené na nudličky (či kostky), zalít, osolit, opepřit. Zeleninový bujón či vegetu, špetku muškátového květu. Na 2/3 vody dát 1/3 mléka, kde jsme rozmíchali dvě lžíce hladké mouky. Rozkvedlat, vařit, nastrouhat tavený sýr (4 trojúhelníky), přidat petržel.

HRACHOVÁ POLÉVKA (Mira_KAcentrum)
Hrách, olej, cibule, mouka, sůl, majoránka, česnek
Hrách dáme do studené vody (nesolíme!), přivedeme k varu a vaříme. Přiléváme vodu, jelikož se odpařuje. Mezitím na oleji osmahneme cibulku, přidáme mouku, vyrobíme jíšku a odstavíme. Když je hrách měkký (cca po 1 hodině), tak do něj přidáme jíšku, majoránku, sůl, česnek a povaříme.

KRÉMOVÁ POLÉVKA
Voda, sůl, pepř, zel. bujón, mražená zelenina, jíška (instantní), rohlík, máslo
Dát vařit vodu, přidat sůl, pepř, zeleninový bujón. Až se začne voda vařit, přidat mraženou zeleninu a jíšku podle potřeby. Podáváme s kostkami z rohlíku opečenými na másle.

KRÉMOVÁ ZELENINOVÁ POLÉVKA /MILI-JULI SABJI KA SOUP/ (kar)
1,4 l vody, 3 čl soli, 1/4 čl pepře, 475 ml mléka, 2 pl másla, 3 pl bílé mouky, 3 pl ghí (přepuštěné máslo), 2 bobkové listy, 1 čl mletého koriandru, 1/4 čl asofeitidy, 1 1/4 čl kukrumy, 675 g zeleniny (brokolice, mrkev, brambory, hrášek, kukuřice), omyté, nakrájené na kostičky
V hrnci rozehřejte ghí. Několik vteřin smažte bobkové listy, korandr, asasfoetidu kurkumu a potom okamžitě přidejte nakrájenou zeleninu. Tu smažte 4 až 5 minut, až se na ní objeví hnědé skvrny. Nyní přidejte vodu, sůl a pepř. Přikryjte a mírně vařte (občas zamíchejte), dokud zelenina nezměkne. Zeleninu můžete nechat buď v kouscích, máte-li ji tak raději, nebo ji propasírujte na kaši, či rozmixujte v elektrickém mixéru. Před mixováním nezapomeňte odstranit bobkové listy. Zatímco se zelenina vaří, rozehřejte na středním plameni v malé pánvi máslo. Přidejte mouku a aopatrně ji za stálého míchání 1 až 2 minuty pražte, až začne hnědnout. Přidejte horké mléko. Nepřetržitě směs asi 2 minuty míchejte, dokud kašička pěkně nezhoustne. Vmíchejte ji do polévky a zahřejte k varu. Potom podávejte

KVASNICOVÁ POLÉVKA (eglantine1)
asi dvě kostky kvasnic, bezvaječné vlas. nudle, pšen. krupice, olej cibule, česnek, mrkev, sůl, pepř, na ozdobu porek, petrželka, pažitka
-na rozpáleném oleji krátce posmažíme na drobno nakrájenou cibulku a česnek, přidáme kvasnice a necháme za stáleho míchání rozpustit, zahustíme krupicí dolijeme vodou, přidáme jemně nastrouhanou mrkev, sůl, pepř a necháme povařit, před dokončením přidáme nudle a převaříme. Po uvaření můžeme přidat porek, zel. cibulku, nori vlčky,..

KVĚTÁKOVÁ POLÉVKA (vectiv)
květák, cibule, hladká mouka, máslo, sůl, pepř, muškátový květ
Cibuli nakrájíš na kostičky a zpěníš ji na kousku másla, pak přidáš lžíci hladký mouky a necháš ji trochu zezlátnout. Zředíš studenou vodou, osolíš, přidát špetičku pepře a trošku muškátovýho květu. Rozvaříš asi 15 minut. Pak přidáš na růžičky rozebraný květák a necháš vařit tak dlouho, jak měkký chceš ten květák mít. Dosolíš, eventuálně přidáš nakonec lžičku čerstvýho másla.

PÓRKOVÁ POLÍFKA (aaaaabbbbb)
pórek, cibule, máslo, hladká mouka, mléko
Nakrájený pórek na kolečka zalijeme vodou, osolíme, minutu povaříme. Na pánvi rozpustíme trochu másla a na drobno nakrájenou cibuli lehce osmažíme, pak přidáváme hladkou mouku a uděláme řídkou jíšku. Nakonec jíšku přidáme do hrnce s pórkem, ještě přisolíme a krátce povařime. Před koncem vaření přidáme mléko.

POLÉVKA „DRŠTKOVÁ“ (vegoska24)
500g hlívy ústřičné, pepř, majoránka, sl.paprika, sůl
Hlívu osmažíme na oleji, přidáme větší množství papriky, osmahneme, zalejeme vodou a vaříme do měkka, potom přidáme koření.Můžem zahustit.

POLÉVKA FRIKO (vegoska24)
.
Brambory nakrájíme na kostičky, osolíme, dáme kmín a uvaříme. Přidáme šlehačku, jíšku, kopr (lepší čerstvý protože rostlinná smetana se jinak srazí).Nakonec přidáme ocet-lžíci a vajíčko.

POLÉVKA Z KAROTKY (veganie)
600g karotky,3 lžíce oleje, 0,5l zelenin, vývaru, mletý pepř, trochu cukru, 0,5 l šálku soj. smetany, 1 svazek kerblíku.
Karotky oloupeme,nakrájíme na malé kousky a podusíme do sklovita. Vlijeme zel. vývar, povaříme a rozmixujeme. Dáme do hrnce, znovu zahřejeme a ochutíme solí, pepřem a cukrem. Vložíme jemně nakrájený kerblík a přilejeme smetanu. Ihned podáváme.

RAJČATOVÁ POLÉVKA
300g rajčat, 1 cibule, 2 lžíce oleje, 1,5l zel. vývaru, sůl, petrželka na ozdobení, 4 lžíce vařené rýže, 1 lžíce čerstvě nasekané bazalky (nebo 1 lžička sušené), 100g strouhaného tvrdého sýra
Rajčata nakrájíme na čtvrtky, vložíme do kastrolu, podlijeme mírně vodou a rozdusíme je. Po krátkém zchladnutí je propasírujeme přes jemný cedník. Na oleji potom osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme rajčatové pyré, osolíme a chvíli podusíme. Zalijeme vývarem, přidáme bazalku a na mírném ohni vaříme asi 15 minut. Potom přidáme uvařenou rýži, krátce prohřejeme a podáváme (místo rýže lze použít těstovin – např. dlouhé nudle). Na talířích jednotlivé porce sypeme strouhaným sýrem a nasekanou petrželkou.

VÁNOČNÍ „RYBÍ“ POLÉVKA (vegoska24)
1 mrkev, 1 cibule, 1 petržel, kousek celeru, stroužek česneku, 50g hrubé krupice, 1 vejce, 1 rohlík, muškátový květ
Zeleninu nakrájíme a osmahneme.Dáme vařit v 1,5 litru vody. Přidáme CELOU nenakrájenou cibuli a česnek a vaříme 20 minut. Osmažíme krupici do světle hněda. Vyndáme cibuli a vložíme krupici.Přidáme květ a vaříme deset minut, přidáme vejce(nemusí tam být) a osolíme. Posypeme osmaženou žemlí


KE KNEDLÍKŮM

CUKETOVÉ ZELÍ
cuketa sůl cukr ocet olej kmín drcený hladká mouka cibule
Cuketu nahrubo nastrouhejte a osolte aby pustila vodu. Cibuli najemno nakrájejte, dejte na rozehřátý olej a až zezlátne, přidejte lžíci mouky (mouky dáme podle množství cukety) a cukru. K jíšce přidejte cuketu i s vodou, kterou pustila, trošku kmínu, promíchejte. Pokud jste dali moc mouky podlijeme trochou vody. Duste asi 15 (podle potřeby) minut a obcas zamíchejte. Na závěr zbývá již jen osolit a ochutit octem dle potřeby.

KNEDLÍKY S VAJÍČKEM
Houskové knedlíky, dvě vejce, sůl, pepř, olej, zelenina.
Houskové knedlíky nakrájíme na kostky, rozpálíme trochu oleje, vhodíme knedlíky a občas zamícháme. Když jsou knedlíky opečené a zlatavé, tak za stálého míchání přidáváme vejce, které jsme před tím rozkvrdlali v hrnku spolu se solí a pepřem. Jakmile vejce ztuhne a trochu zezlátne, ihned podáváme spolu se zeleninovou oblohou (okurka, papriky různých barev, rajské)

KNEDLO ZELO LILKO
1 lilek, sůl, pepř, kmín, česnek, olej, dušené kyselé zelí.
Kysané zelí scedíme a pokrájíme na menší kousky. Rozpálíme olej, poklademe zelí, osolíme, přidáme kmín a dusíme dokud nezměkne. Lilek nakrájíme na středně tenká kolečka (cca 5mm), osolíme a necháme deset minut „vypotit“. Přebytečnou vodu otřeme, posypeme kmínem, opepříme, poklademe rozmačkaným česnekem. V pánvi rozehřejeme olej a zprudka osmažíme lilky. Až ztmavnou, vyjmeme je a pomocí ubrousku opatrně vysajeme přebytečný olej. Podáváme s bramborovými knedlíky a dušeným zelím.

KOPROVÁ OMÁČKA
Mléko, cukr, sůl, kys. smetana, hl. mouka, kopr
Vařit mléko, přidat cukr, sůl, kys. smetanu s hl. moukou zakvedlat do mléka, vařit, přidat nasekaný kopr. Podávat s hous. knedlíky (možno i vejce na tvrdo).



PLNĚNÉ PAPRIKY
-
Omáčka: Dát vařit olej, na to cibuli, podusit, dát cukr (lžíci), bob. list, tymián, nové koření, pepř, zalít zel. vývarem, povařit, přidat rajský protlak, trošku kečupu, zahustit světlou jíškou Knorr, přecedit Papriky: vydlabat, uvařit sójový granulát nebo kostky, které se pak rozmixují (vaříme ve vodě podle návodu na obalu), zel. bujón, vymačkat na sítku, aby to nebylo moc mokré, přidat zpola uvařenou rýži, nahrubo nastrouhaný tvrdý sýr, osolit, přidat čubřicu (bulharské koření, není nutné), „prohňácat“, zamíchat, napevno naplnit papriky, párátkem připevnit víčka paprik a dát do omáčky na půl hodiny povařit. Příloha houskový knedlík.

RAJSKÁ OMÁČKA
Cibule, hl. mouka, zel. vývar, cukr, sůl, nové koření (5ks), pepř (5ks), tymián, bobkový list, rajský protlak, kečup
Na máslo cibuli, až zpění, tak hladkou mouku (podle potřeby). Okořenit: nové koření, pepř, tymián (špetka), malý bobkový list. Zalít zeleninovým vývarem, dlouho vařit, osladit, přisolit, rajský protlak a propasírovat (možno i kečup). Podávat s těstovinami (vrtulky) nebo s hous. knedlíky. Stejně jako u svíčkové zde lze použít tofu.

SEGEDÍNSKÝ GULÁŠ
100g sojových kostek (BonaVita), 2 zel. bujóny, 300g kysaného zelí, česnek, kys. smetana, cibule, 1čl sladké papriky, mletý kmín, mletý pepř, sůl, olej, mouka.
Nadrobno nakrájenou cibuli zpěníme na oleji. Přidáme podle návodu připravené kostky, orestujeme, přidáme 1 lžičku papriky, mletý kmín, podle chuti přidáme mletý pepř a sůl. Zalijeme zel. vývarem a dusíme 15min. Přidáme kyselé zelí, 2 rozetřené stroužky česneku a krátce povaříme. Zahustíme moukou a kysanou smetanou. Podáváme s hous. knedlíky.

VEG SVÍČKOVÁ
Cibule (hodně), 4 mrkve, 1 petržel, ½ celeru, pórek, zel. bujón, kys. smetana, hl. mouka, bobkový list, tymián, nové koření, hřebíček, skořice, ocet, cukr, sůl
Cibulku na máslo, na to nakrájenou zeleninu (mrkev, petržel, celer, pórek). Okořenit (bobkový list, tymián, nové koření, hřebíček, trošičku skořice). Dusit a podlévat (možno dát kostku či dvě zeleninového bujónu) až se to rozvaří skoro na kaši. Zahustit kys. smetanou s hladkou moukou (kdyby moc husté, tak víc smetany). Propasírovat, osolit, okyselit (octem), malinko osladit. Podávat s hous. knedlíky a brusinkami. Pro náhradu masa se velmi dobře hodí tofu natural, které do sebe natáhne chuť omáčky a dodává jídlu vyváženost. Tofu nakrájejte na silnější plátky a vložte do hotové omáčky a chvíli povařte. Ten, kdo chce mít opravdu vzhled a chuť masa, nechť použije sojové plátky BonaVita, které se chvíli nechají povařit v zel. bujónu a "svíčkovém" koření, vyždíme se přebytečná voda a pak opeče na másle.


MIŠ MAŠE



BRAMBOROVÝ PAPRIKÁŠ
1 kg brambor, 2 cibule, 250 g sterilovaného leča, 100 ml smetany, 3 lžíce oleje, 2 lžíce hladké mouky, 1 bobkový list, mletá sladká i pálivá paprika, sůl, kousek pórku na ozdobu
Brambory oloupeme a nakrájíme na silnější kolečka. Na rozehřátém oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme podle chuti papriku, osmahneme, vložíme plátky brambor a bobkový list, osolíme, mírně podlijeme vodou a dusíme skoro doměkka. Pak přidáme překapané lečo, zalijeme smetanou rozmíchanou s moukou a dohotovíme. Posypeme na nudličky nakrájeným pórkem (stačí promáčklá kolečka) a podáváme s chlebem.

ČÍNA
Sojové pekingské nudličky na čínu (Bona Vita), zel. vývar, sůl, pepř, chilli, sojová omáčka, 1pl solamilu, 1 vejce, olej, cibule, paprika, pórek, mražená čínská zelenina.
Uvařit sojové nudličky v zel. bujónu. Vykapat, trochu osolit, opepřit, trochu chilli a kdo má rád, tak i trochu sojové omáčky. Promíchat se solamilem (lžíce) a pak s vejcem. Rozpálit olej, na to nudličky, osmažit, přidat cibuli nakrájenou na poloviční proužky, dále na proužky nakrájenou papriku, pórek na tenká kolečka, může se přidat i čínské zelí, pytlík mražené čínské (asijské) zeleniny (lze i buráky). Podáváme s rýží.



FALAFEL (kochanski)
Placičky: 2 šálky cizrny, 1 šálek nasekané zelené cibule (možno jarní), ½ šálku nasekané petrželky, 4 st česneku (nasekaného), 1 polévková lžíce mletého římského kmínu (ne obyčejný!), 2 lžičky soli, ½ lžičky pepře, větší špetka chilli (možno ještě větší špetka koriandru a několik lžic tahini). Zelenina: bílé zelí, salátová okurka, rajče, cibulka, citron. šťáva, 2 lžičky olivového oleje, sůl, pepř. Zálivka: bílý jogurt, petrželka kundrnka, sůl (vegeta), pepř, 1 stroužek česneku, pár kapek citron. šťávy.
Cizrnu necháme namočenou přes noc (12-20h), aby byla měkká ke konzumaci, ale stále křupavá. Slijeme vodu a rozmixujeme cizrnu na jemnou kaši (dobré si nechat trošku cizrny stranou) a dáme do mísy. Do mixéru dáme zbytek cizrny, nasekanou cibuli, petrželku, na menší kusy nasekaný česnek a rozsekáme, ale ne úplně najemno, jako předtím. Tuto směs smícháme s kaší z cizrny a důkladně promícháme. Osolíme, přidáme koření (nejvíce římský kmín) a dáme na 20 minut do lednice. Tvarujeme kuličky či placičky (3-4cm v průměru) a důkladně je mačkáme, aby držely pohromadě. Smažíme ve velké vrstvě oleje na středním plameni a než jsou hnědé, tak na ně příliš nesaháme, aby se nerozpadly. Smažené placičky necháme okapat na sítu a podáváme v pita chlebu, vyloženém zeleninovou směsí, přelité jogurtovou zálivkou. Jako pita chleba se někdy prodává i arabský chléb, ten ale není dutý a musí se přehýbat (často praská). Pita chleba bývá menší, vypadá silnější a když se přepůlí, tak se dá naplnit. Zelenina se připravuje tak, že nakrouháme bílé zelí, namačkáme, trochu osolíme a necháme odležet. Přidáme na tenoučké plátky nakrájenou okurku a rajčata, možno i trochu cibule, promícháme, zakapeme citrónovou šťávou, olivovým olejem, osolíme, opepříme. Zálivka - do bílého jogurtu přidáme najemno utřený česnek se solí, nadrobno nasekanou petrželku, opepříme a pokapeme citrónovou šťávou.

FAZOLOVÝ LUSKY A TOFU (aaaaabbbbb)
1 pytel BIO fazolových lusků, 1 svazek cibulky, olivovej olej, bylinkový Tofu
Svazek čerstvý cibulky nakrájíš na kolečka ..jak jinak :o))) Posadíš to na pánev s rozehřátým olivovým olejem a třeba i trochou másla.Přidáš pytlík mraženejch BIO fazolovejch lusků (je důležitý aby byly BIO !! jinak to bude hnusný a bez chuti :DDD )Necháš pár minut smažit.Přidáš nakrájenej bylinkovej Tofu sýr.Ještě pár minut necháš smažit.No a solit radši hned na začátku... no a já tam ještě poslal trochu sušenýho česneku :o)))

GRUZÍNSKÝ MIŠMAŠ
1 lilek, cibule, mrkev, zel. paprika, rajčata, olej, libovolné pikantní koření, koriandr, česknek, olej, sůl, petržel, arabský chléb (nebo pita)
Lilek nakrájíme na kolečka, osolíme, necháme odležet. Cibuli, mrkev a zelenou papriku nakrájíme na kousky a orestujeme na oleji. Oloupeme rajčata a nakrájíme na kolečka. Lilek orestujeme dohněda a poklademe jej na dno zapékací misky. Poté posypeme pálivým kořením, drceným koriandrem a česnekem. Poklademe orestovanou zeleninou a dáme na 30 minut zapéct při 180°C. Nakonec je možno směs promíchat a ozdobit zelenou petrželí a kolečkem cibule. Podáváme s arabským chlebem.

HALUŠKY (l.o.r.e.l.a.i)
syrové brambory (na jednu porci asi 2 velké), hl. mouka, vejce, sůl, pepř, lžíce oleje, brynza, kefír nebo mléko, cibulka
Brambory nastrouhat + vejce, sůl, pepř, olej a přisypávat mouku tak, aby vzniklo tekutější těsto (správná konzistence se pozná tak, že se nok po vhožení do vody nerozpadne). To pak nalít na prkýnko a pomocí nože tvořit nočky a ty házet přímo do vroucí osolené vody. Hotové vyplavou. Na závěr promíchat s brynzou, zředěnou kefírem nebo mlékem a podávat s osmaženou cibulkou.

LEČO
Cibule, rajská jablka, papriky, pepř, sůl, vejce
Cibulku na olej, spařit a oloupat rajský, nakrájet na kostičky, papriky na nudličky. Opepřit, osolit, dusit a nakonec zamíchat vajíčko. Podávat s chlebem či bramborami.

PIKANTNÍ SOJOVÉ MASO S HRANOLKY (kochanski)
Sojové kostky BonaVita (pro 2 osoby půl balení), vegeta, soj. omáčka, olivový olej, česnek, 1 cibule, kari, chilli (příp. koření „mexické bylinky“), pepř, červená či žlutá paprika, ajvar (zeleninová pasta z paprik, rajčat a lilku - v supermarketu lze sehnat v oddělení kečupů)
Sojové kostky dáme do hrnce, nasypeme na ně vegetu (nejlépe pikantní), sojovou omáčku (lepší je originální, ne ze sojového hydrolyzátu), zalijeme vařící vodou a 10-15 minut vaříme na mírném plameni (aby se kostky nerozpadly). Poté je přendáme na síto, vidličkou vymačkáme přebytečnou vodu a necháme dostatečně okapat. Na teflonové pánvi na středním plameni rozehřejeme trochu oleje, orestujeme sojové kostky, poté přidáme nahrubo nakrájenou cibuli, nakrájený česnek (ne protlačený), na větší kostky nakrájené papriky, dostatečné množství koření (kari, chilli, pepř) a chvilku smažíme. Aby se směs nepřipalovala (především cibule a česnek), tak po chvilce mírně podlijeme vodou, přidáme sojovou omáčku a dusíme pod pokličkou, aby papriky změkly. Ke konci pokličku odendáme a necháme odpařit přebytečnou omáčku. Sojové maso by mělo mít na konci hnědou barvu. Podáváme s hranolky či americkými bramborami a s paprikovou pastou ajvar (není nutná, ale skvěle se hodí).

SOJOVÝ GULÁŠ S BRAMBORAMI (kochanski)
100g sojových kostek (BonaVita), sojová omáčka (Shoyu), paprika, pepř, kmín (nejlépe mletý), gulášové koření, sůl, majoránka, bazalka, 3 cibule, 5 stroužků česneku, mražená kukuřice (cca 4 hrsti), 5 větších brambor, směs lesních hub, 1-2 lžíce hl. mouky, bylinky (petržel, pažitka).
Sojové kostky dáme do hrnce, zakapeme sojovou omáčkou, bohatě zasypeme kořením (sladká i pálivá paprika, pepř, kmín, gulášové koření, sůl či zel. bujón), zalijeme vařící vodou a vaříme na mírném plameni asi deset minut, dokud kostky nezměknou. Poté slijeme a necháme v sítu okapat přebytečnou vodu. Ve velkém hrnci (nejlépe litinovém, který se nepřipaluje) rozpálíme olej, přidáme nahrubo nakrájenou cibuli, nakrájený česnek a osmahneme dozlatova. Poté přidáme kostky a kukuřici, dostatečně osmažíme, ke konci přidáme koření (nešetříme), sůl a zalijeme vařící vodou. Oloupané brambory nakrájíme na kostičky a přihodíme do hrnce. Poté přidáme houby, které jsme před tím podusili na oleji s kmínem a solí (kdo nemá rád houby, nemusí). Ve studené vodě rozmícháme mouku a přidáme do guláše. Vaříme ještě cca 15 minut, dokud nejsou brambory měkké. Ke konci přidáme najemno nasekané bylinky (hlavně petržel). V případě potřeby dochutíme používaným kořením. Nejlépe chutná, když se nechá uležet.

SVÁTEČNÍ RÝŽE (Ablativ)
120 g rýže nejlépe namíchané s divokou rýží, 1 střední nebo větší cibule, 1/4 čajové lžičky mletého kardamonu, 1/2 čajové lžičky mletého hřebíčku, 1/2 čajové lžičky mletého nového koření, 1/2 čajové lžičky mletého chilli, 3/4 čajové lžičky kari, tabasco, sůl
Rozpálíme olej, přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a pak jí restujeme dokud nezesklovatí. Přidáme rýži a promícháme s osmahlou cibulí a olejem. Přilejeme vodu, osolíme, okořeníme a vaříme rýži dokud nezměkne. Voada se musí vyvařit. Pak po nabrání na talíř podle chuti přidáme tabasco.

ŠMAKOUN (VEGETARIÁNSKÝ KUŘECÍ ŘÍZEK) (kochanski)
Šmakoun plátky (2ks v krabičce), sůl, pepř, koření Mexické bylinky (paprika, chilli, sušený česnek atd.), kari, hl. mouka, vejce, strouhanka.
Plátek šmakouna opatrně rozřízneme podélně tak, aby vznikly dva tenčí plátky (po smažení totiž trochu zvětší objem), ale dáváme pozor, aby se nerozpadly. Z obou stran osolíme, opepříme a vydatně okořeníme mexickým a kari kořením (nebo dle vlastní chuti). Plátky obalíme v mouce, vejci, strouhance a zprudka smažíme na oleji dozlatova. Podáváme s bramborovou kaší

ŠPANĚLSKÝ PTÁČEK BEZ PTÁČKU
3 cibule, gulášové koření, pálivá paprika, zel. bujón, sůl, pepř, plnotučná hořčice, tmavá jíška Knorr instantní, kyselá okurka, vejce, tofu natural.
Na olej 3 cibule nakrájené, zpěníme, přidáme dvě lžíce gulášového koření, trochu pálivé papriky, opražíme, přidáme zel. bujón, opepřit, osolit dle chuti zalijeme vodou, vaříme. Posléze přidáme lžičku plnotučné hořčice. Zahustíme tmavou tmavou jíškou, nakrájíme kyselou okurku (přepůlené kroužky), vejce na tvrdo na proužky a tofu natural na kostičky. Příloha rýže, houskový knedlík.

TEMPEH NA SMETANĚ (kochanski)
Pro 2 osoby: Tempeh uzený, olivový olej, 4 stroužky česneku, tymián, zel. bujón, (sojová) smetana, čerstvá rukola, balzamikový ocet (aceto balsamico), široké nudle (Tagliatelle, Fettucine)
Do malého kastrůlku dáme protlačený česnek, zalijeme vroucí vodou, povaříme a scedíme (kvůli zjemnění chuti). Česnek dáme na rozpálený olivový olej a necháme na středním plameni zpěnit. Poté přidáme na kostičky nakrájený uzený tempeh, tři špetky tymiánu a za stálého míchání smažíme asi 10 minut. Můžeme přidat i jemně nakrájené houby (sušené dáme předtím na hodinu do vody) a ještě chvíli smažíme. Zalijeme smetanou, přidáme půl kostky zel. bujónu (aby jídlo nebylo příliš slané) a mícháme dokud nezhoustne. Nakonec ještě přidáme trochu tymiánu a zakapeme limetkovou nebo citronovou šťávou. Připravíme si zálivku na rukolu – do malého kastrůlku dáme balzamikový ocet, vodu a cukr, povaříme a necháme vychladnout. Konzistence by po vychladnutí měla připomínat sirup (jinak přidáme cukr a znovu povaříme a necháme vychladnout). Podáváme s placatými nudlemi a několika lístky rukoly, které jemně pokapeme olivovým olejem a balzamikovou zálivkou. Slaný tempeh, hořká rukola a sladkokyselá zálivka tvoří vskutku harmonickou kombinaci.

TĚSTOVINY L.O.R.E.L.A.I (l.o.r.e.l.a.i)
cibule, kopřivy, žampiony (konzervované plátky), niva, smetana, máslo/olej, těstoviny, Obměna+ sýr (Eidam)
- zpěnit cibulku, přidat kopřivy (nasekané, spařené a studenou vodou propláchnuté), žampiony, pro zjemnění přidat smetanu (nemusí) a prohřát. Promíchat s těstovinami a nastrouhanou nivou....Dobrou chuť. ;-) PS. Pro obměnu receptu možno posypat sýrem a zapéct...

TOFU (A LA SLEPICE) NA PAPRICE (kochanski)
Tofu natural, sladká a pálivá paprika, vegeta, máslo, sojová omáčka, zel. bujón, kys. smetana, hl. mouka, pepř, sůl.
Tofu nakrájíme na malé kostičky, posypeme paprikou a vegetou. Rozpustíme máslo, na to dáme tofu, pokapeme sojovou omáčkou a necháme dostatečně opéct. Podlijeme vodou, přidáme zel. bujón. Necháme povařit, přidáme kys. smetanu s hl. moukou. Nakonec ještě přidáme trochu soli, dostatek pálivé papriky a pepře (pikantnější chutná lépe). Pokud je omáčka příliš řídká, necháme vyvařit trochu vody nebo zahustíme instantní jíškou. Podáváme s dlouhými placatými nudlemi (Fettucine)

UZENÉ TOFU S KUKUŘICÍ (kochanski)
1 uzené tofu, 1 cibule, 100ml kečupu, 1 lžíce hl. mouky, 1 lžíce sojové omáčky (Shoyu), 100g mražené kukuřice (či sterilizované), olej.
Nadrobno nakrájenou cibuli zpěníme na oleji. Přidáme tofu nakrájené na kostičky, kečup a sojovou omáčku. Přidáme kukuřici (sterilizovanou slijeme) a chvíli dusíme (solit nemusíme - tofu a shoyu jsou slané dost). Mouku rozmícháme v troše vody a vmícháme do směsi. Za stálého míchání ještě chvíli povaříme. Podáváme s dlouhozrnou rýží (pro obohacení lze k porci dodat dušenou zeleninu s pikantním kořením - např. kari).

VEGETARIÁNSKÁ PÁNEV
1 kg brambor, 2 cibule, 3 st česneku, petrželka, olej, sůl, vegeta, mozarella
Oloupeme asi kilo brambor (pro čtyři lidi spíše méně), nastrouháme je na tenké plátky (jako salátovou okurku), na půlkolečka nakrájíme dvě cibule, tři stroužky česneku a připravíme si svazek petrželky nasekané najemno. Na pánvi rozpálíme olej (ne olivový), zesklovatíme cibuli, poklademe plátky brambor a přiklopíme pokličkou. Necháme osmahnout z jedné strany a promícháme. Poté přidáme česnek a petrželku, dosolíme, ochutíme vegetou a těsně před tím, než jsou brambory hotové, na nich necháme mírně rozpustit dvě „koule“ mozarelly.


MEXICKÁ JÍDLA

BURRITOS (kochanski)
Olej, malá cibule, 3 st česneku, červené fazole v rajčatovém chilli nálevu, trocha kečupu nebo rajčatové drti, mražená kukuřice, mexické koření, vařená rýže, pšeničné tortily, Eidam.
Na olej dám jednu malou cibuli (stačí málo, protože v konzervě fazolí cibule již je - pokud si koupíte pouze červené fazole ve slaném nálevu, tak je lepší dát více cibule a více rajské omáčky dle chuti - kečup, protlak, cikánskou omáčku, pasírovaná rajčata), přidám na kousky nakrájený česnek (ne protlačený), fazole (pro dva lidi dám půlku 250g konzervy), podle potřeby kečup a rajské pyré, dvě hrsti kukuřice, okořením směsí mexické koření (lepší je to pálivější), opepřím, osolím, přidám půl pytlíku zpola uvařené rýže (spíše méně) a vše zamíchám. Na tortilu (kupuju příchuť rajčatové z bazalkou) rozložím tuto směs - ne moc, jen takový obdélníček. Tortilu zabalím - nejprve složím levou a pravou stranu, pak přes to přehnu horní a dolní a otočím na olejem pomazanou zapékací misku. Posypu sýrem a nechám zapéct tak 15 minut, až sýr znědne. Jde to jíst i studené.



FAZOLE PO MEXICKU
Olej, větší cibule, 1 menší cuketa, 3 stroužky česneku, oregáno, bazalka, pepř, chilli (nebo směs „Mexické bylinky“), cikánská omáčka, kečup (nebo rajčatové pyré), konzerva červených fazolí ve slaném nálevu.
Na olej cibulku (nebo dvě), na kostičky nakrájenou cuketu (bez vnitřků), až cuketa zežloutne a cibule zesklovatí, tak česnek, okořenit oregánem, bazalkou, pepřem a chilli. Přidat cikánskou omáčku a kečup (nebo rajčatové pyré - nikoliv protlak) a nakonec konzervu fazolí (trochu nálevu odlít). Směs by měla být hustá. Pokud není, tak ještě chvíli vařit. Podávat s chlebem nebo s kukuřičnými cracery např. Chio Tortillas (pikantní).



SÝROVO-PAPRIKOVÁ QUESADILLA (kochanski)
1 lžíce olivového oleje, červená, žlutá či oranžová paprika nakrájená na krátké proužky, třešňová či jiná feferonka, půl lžičky římského kmínu (není nutný), sůl a pepř dle chuti, půl lžičky citrónové šťávy, 100g strouhaného čedaru, 4 pšeničné toritilly, kys. smetana, tomatová salsa (sladká či pálivá), okurka, salát (nejlépe lollo rosso).
Na pánvi osmažíme paprikové proužky na mírně rozpáleném oleji. Po chvíli přidáme na malé kousíčky nakrájenou feferonku, římský kmín, sůl, pepř a citr. šťávu a smažíme, dokud nejsou papriky středně měkké (asi 5 minut). Umístíme tortilly na plech s pečícím papírem, na ně rozložíme tenkou vrstvu paprik. Přidáme tlustší vrstvu sýru a přiklopíme další tortillou. Pečeme v rozpálené troubě asi 10 minut, dokud se sýr nerozpustí a tortilly nezískají hnědý nádech. Rozkrojíme na polovinu pomocí kolečka na krájení pizzy. Jako přílohu dáváme kysanou smetanu (poprášenou paprikou), salsu, na plátky nakrájenou okurku a pár lístků salátu.

ŠPANĚLSKÁ BRAMBOROVÁ TORTILLA
1 kg na tenké plátky nakrájených brambor, 4 lžíce rostlinného oleje, 1 na kolečka pokrájená cibule, 2 rozetřené stroužky česneku, 1 zelená paprika, pokrájená na čtverečky, 2 pokrájená rajčata, 25 g kukuřice v konzervě, 6 velkých vajec, 2 lžíce sekané petrželky, sůl, pepř
V hrnci s mírně osolenou vodou brambory (plátky) 5 minut předvařte a nechte okapat. Ve velké pánvi na smažení rozehřejte olej, přidejte brambory a cibuli a 5 minut je za neustálého míchání smažte, dokud brambory nezhnědnou. Přidejte česnek, papriku, rajčata a kukuřici a dobře promíchejte. Přidejte vejce a nasekanou petrželku, osolte a opepřete. Smažte asi 10-12 minut. Sejměte z ohně a dejte pánev na 5-7 minut do předehřáté trouby až směs trochu zezlátne. Jinou možností je směs chvíli po přidání vajec přendat do oválné nádoby, která má na dně pečící papír. Nechat zapéct až vejce ztuhnou a směs zezlátne (15 min) Hotovou tortillu pak můžeme snadno vyklopit. Tortillu nakrájejte na trojúhelníky nebo na čtverce a podávejte se salátem.


ZELENINA

BROKOLICOVÉ PLACIČKY (kochanski)
Brokolice, 1-2 vejce, sůl, pepř, zeleninové koření (např. vegeta), bazalka, 2 stroužky česneku, hl. mouka (hraška), olej.
Očištěnou brokolici vaříme v osolené vodě doměkka a poté ji rozmačkáme na kaši. Přidáme vejce (nejlépe s označením 0 – tj. biochov), trochu mouky na zahuštění (lepší je použít hrašku), koření, protlačený česnek a promícháme. Smažíme na rozpáleném oleji dozlatova z obou stran a poté dáme na talíř s ubrousky, které vysají přebytečný tuk. Podáváme s bramborovou kaší nebo bramborami a zeleninovým salátem dle chuti.

DUŠENÁ MRKEV
2 velké mrkve, olej, jíška, sůl, pepř, muškát
Mrkev nastrouhat nahrubo, dát na olej, opražit, podlít vodou a dusit. Přidat světlou jíšku, zamíchat, osolit, opepřit, přidat špetku muškátu. Podávat s bramborami.

KVĚTÁK „NA MOZEČEK“
Cibule, květák, vejce, sůl, pepř
Na máslo cibulku, vařit květák, nasekat nadrobno a vložit k cibuli. Prohřát, přidat vejce, osolit a opepřit. Podávat s bramborami (ozdobit nasekanou pažitkou) + obloha (paprika, okurka, rajské).

OSMAŽENÁ KUKUŘICE (X.Gabri)
350g mražené kukuřice, 1 větší cibule, sůl, pepř, grilovací koření, olej.
Cibuli nakrájíme nadrobno a orestujeme na oleji. Přidáme mraženou kukuřici,okořeníme,osolíme a za občasného promíchávání opečeme.

SMAŽENÁ CUKETA ČI LILEK
Cuketa či lilek, sůl, libovolné pikantní koření, mouka, vejce, strouhanka, olej
Zeleninu nakrájet na středně silná kolečka, osolit, nechat 30 min, pak setřít vodu. Posypat kořením („italské těstoviny“ nebo jiné pikantní na zeleninu), trojobal a smažit. Podávat s bramborovou kaší.

SMAŽENÝ CELER A LÁ KAPR
Celer, ocet, sůl, pepř, koření, mouka, vejce, strouhanka, olej
Celer nakrájíme na půlkolečka (silnější) a na minutu vhodíme do vroucí osolené vody s octem (1 lžíce). Vyndat, osolit, opepřit, přidat nějaké pikantní koření na zeleninu nebo na ryby (kdo jaké má rád). Trojobal a smažit. Po smažení je dobré vysát přebytečný olej ubrousky. Podávat s bramborovým salátem. (Tip: ihned po osmažení projeďte celer na vidličce vroucí vodou. Tímto způsobem zůstane křupavý a bez omastku)

SMAŽENÁ KUKUŘICE (keshava)
vakuovaná kukuřice,1cibule,kapie,rajče,2lžíce oleje,sladká sojová omáčka,chili omáčka,kari,kardamon
dáme rozpálit olej poté přidáme kukuřici a smažíme dokud nezačne zlátnout poté přidáme nakrájenou cibuli papriku a rajče poté okořeníme kardamonem a kari, sojovku a čili omáčku přidáme pred koncem podáváme s ríží nebo chlebem



VÝTEČNÉ ZAPEČENÉ KAPUSTIČKY
600g růžičkové kapusty, 300g brambor, 250ml smetany, sůl, pepř, 1 jarní cibulka, olej na smažení, máslo na vymazání
Růžičkovou kapustu pečlivě očistíme, důkladně omyjeme, vložíme ji do vroucí osolené vody a přibližně 5 minut povaříme. Vodu potom dokonale slijeme, kapustičky propláchneme studenou vodou a necháme je okapat. Potom povařené kapustičky přendáme do větší máslem vymazané zapékací misky, zalijeme je 2/3 smetany, dobře je osolíme a opepříme. Brambory oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle, polovinu dáme do studené vody a na druhou část nalijeme zbytek smetany, osolíme a opepříme. Brambory se smetanou opatrně rozložíme na kapustičky a vše dohromady vložíme do předem vyhřáté trouby. Pečeme při 175°C asi 30 minut. Abychom vytvořili z brambor zlatavou a křupavou kůru, vyndáme zbylé brambory z vody, necháme je důkladně okapat nebo je můžeme osušit v utěrce a co nejrychleji je osmažíme na rozpáleném oleji. Pak osmažené brambory přendáme do zapékací mísy na kapustičky a ještě je společně krátce zapečeme. Při podávání můžeme kapustičky na talíři ještě posypat najemno nakrájenou jarní cibulkou.

VEGETARIÁNSKÉ KARI (vegoska24)
Květák, 4 brambory střední, 4 rajčata, 2 lžíce hrášku, rýže jasmínová nebo basmati
Koření: zázvor, koriandr, kurkuma, chilli(nebo pálivá paprika), garam masala (lze vynechat), citrónová tráva(můžeme použít šťávu) Na pánvi na oleji osmažíme 1 minutu všechno koření(od všeho 1 lžičku) ,přidáme květák a brambory na růžičky a kostičky.Smažíme obalené v tom koření asi 5 minut.Přidáme nakrájená rajčata na kostičky, chvilku smažíme a poté zalijeme vodou tak aby jídlo bylo 5 cm pod hladinou.Zakryjeme a dusíme dokud není zelenina měkká a voda nevytvořila hustou omáčku.Když nemáme trávu, zakapeme citronem a posolíme a popepříme.Jídlo má být hodně ostré. Mezitím propláchneme rýži pod studenou vodou a necháme uschnout.Dáme vařit vodu s 1lžičkou kurkumy a přidáme hrášek a rýži.Nesolíme (Pozn.Tohle jídlo bych mohla jíst každý den)

ZAPÉKANÉ BRAMBORY
450g domácího sýra, panýru (nebo balkán),10 středně velkých brambor, 1/2 čl asafoetidy (není nutné), 3 čl soli, 1 čl mletého černého pepře, 3 pl mletého koriandru, 3 pl čerstvých koriandrových listů, nadrobno nakrájených, 725 ml kyselé smetany smíchané s 1 čl kurkumy, 50g másla, 2 pl sušeného mléka
Sýr dobře propláchněte pod studenou tekoucí vodou, pevně stáhněte plátýnkem a vymačkejte přebytečnou vodu. Omyjte a oloupejte brambory a nakrájejte je na tenké plátky. Dno vymaštěného kastrolu nebo pekáče pokryjte jednou třetinou bramborových plátků. Tuto vrstvu posypte jednou třetinou každého koření v tomto pořadí: asafoetida, sůl, pepř, čerstvý koriandr, mletý koriandr. Pokryjte vrstvou jedné třetiny droleného sýra a vrstvou jedné třetiny smetany. Posázejte jednou třetinou másla. Všechno pokryjte druhou vrstvou nakrájených brambor a ostatními přísadami ve stejném pořadí jako u první vrstvy. Utvořte třetí vrstvu se zbytkem nakrájených brambor a opakujte postup se zbývajícími přísadami. Nakonec povrch posypte slabou vrstvou sušeného mléka. Kastrol přikryjte aluminiovou fólií, kterou okolo okrajů řádně utěsněte a vložte přibližně na 45 minut do trouby při teplotě 200°C. Deset minut před koncem pečení obal odstraňte, aby povrch mohl zhnědnout.

ZAPÉKANÝ CELER (Andilek-Dablicek)
Na 10 porcí: 2500g celeru, sůl - dle chuti, 30g tuku, 150g strouhanky, 4 - 5 ks vejce, 120g tvrdého sýru, 30g másla, 300g zakysané smetany, pažitka nebo petželová nať
Celer omyjeme, oloupeme, znovu omyjeme, vložíme do vařící osolené vody a vaříme téměř doměkka. Uvařený celer vyjmeme, necháme prochladnout a nakrájíme na plátky. Pekáče vymastíme tukem, vysypeme částí strouhanky a vložíme do nich plátky celeru. Vejce uvaříme natvrdo, necháme vychladnout, oloupeme je a nakrájíme na plátky. Nakrájená vejce dáma na plátky celeru, spolu se strouhaným sýrem, zbylou strouhankou, pokapeme rozpuštěným máslem, zbylým tukem, zalijeme smetanou a zvolna v troubě zapečeme. Před podáváním jemně posypeme pažitkou nebo petrželovou natí. Vhodná příloha: brambory.



ZELENINA NA KARI
150g uvařených mungo fazolí (lépe klíčky), 3 mrkve, půl celeru, 1 cibule, (4 rajčata), 2 lžíce másla, kari, sůl, bílý pepř, 200 ml zel. vývaru (z kostky), 100 ml smetany.
Celer, mrkev a cibuli nakrájíme na kousky a orestujeme na másle, poprášíme kari kořením, zředíme vývarem a dusíme asi 10 min. Poté přidáme rajčata (já je tam nedávám, ale v receptu jsou), mungo fazole a směs dobře prohřejeme. Zahustíme smetanou, dochutíme kari, solí a pepřem. Podáváme nejlépe s dlouhozrnnou rýží. (Pozn.: návod na klíčení munga bývá na obalu, s klíčky je to chutnější)

ZELENINOVÉ SMAŽENKY (Andilek-Dablicek)
Na 10 porcí: 75 g másla, 75g cibule, 280g mrkve, 220g kapusty, 220 květáku, 220g sterilované fazolky bez nálevu, 35g hladké mouky, 75g tvrdého sýru, 15g petrželové nati, sůl, 4 - 5 ks vejce, 350g oleje
Na másle zpěníme drobně nakrájenou, očištěnou cibuli, přidáme drobně nakrájenou, očištěnou zeleninu a dusíme doměkka. Měkkou zeleninu vydusíme do tuku, zaprášíme prosátou moukou a krátce osmahneme. Takto připravenou zeleninu necháme vychladnout, do vychladlé hmot přidáme strouhaný sýr, nakrájenou petrželovou nať, sůl, žloutky a nakonec vyšlehaný tuhý sníh z bílků. Vše promícháme. Vytvarujeme oválné smaženky, které smažíme v horkém oleji po obou stranách dozlatova. Vhodné přílohy: bramborová kaše.


LUŠTĚNINY

ČERVENÁ ČOČKA KARI NEBO PŮLENÝ HRÁCH (vegoska24)
Čočka nebo hrách(množství odhadněte podle počtu osob), Rajčata, Rýže basmati, jasmínová Koření:koriandr, zázvor, masala,kurkuma, chilli, citron.šťáva
Čočku uvaříme(trvá to asi 15 minut, měla by se rozpadat.Hrách trvá déle a nerozpadá se, stačí že je měkký). Na pánvi smažíme rajčata na kostičky a zalejeme vodou a necháme vařit.Až budou luštěniny tak je přidáme na pánev a vaříme to společně až vznikne tak trochu kaše.(z rajčat se stane omáčka). Rýži vaříme stejně jako u veg.kari. (Upozornění: nekupovat kari už hotové ale míchat jako já z koření až na pánvi.Chutově se to nedá srovnat!!! Tenhle recept lze střídat s č.čočkou nebo půleným hrachem a pokaždé je jiný a výborný.Doporučuji koupit v bio obchodě.)

ČOČKA
Čočka, olej, cibule, hl. mouka, sůl, majoránka, česnek, cukr, ocet.
Čočku namočit na dvě hodiny. Dát vařit s vodou, udělat cibulovou jíšku (cibulku na oleji dozlatova, mouku, chvilku povařit), přidat k čočce, zamíchat, osolit, přidat majoránku, česnek, malinko cukru a okyselit octem. Podávat s kys. okurkou a vajíčkem natvrdo.

HOLLYWOODSKÉ ZAPEČENÉ FAZOLKY
450g sterilizovaných bílých fazolí v rajčatovém nálevu (možno i chilli nálev), 500g bílého zelí, 3 velké vařené brambory, 1 cibule, 4 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, 1 šálek smetany ke šlehání, 1 lžička chilli, mletý pepř, sůl, 100 g strouhaného tvrdého sýra
Zelí nakrájíme na větší kusy (5cm), ve větším množství osolené vody povaříme asi 3 minuty, scedíme a necháme okapat. Vařené brambory oloupeme, pokrájíme na silnější plátky, osolíme a opepříme. V kastrůlku rozehřejeme 2 lžíce másla, krátce na něm osmahneme mouku a za stálého míchání pomalu přiléváme smetanu. Zahříváme, dokud omáčka nezhoustne, pak ji osolíme, opepříme a odstavíme. V jiné nádobě rozehřejeme lžíci másla, osmahneme na něm nadrobno nakrájenou cibuli, pak přidáme chilli a konzervované fazole i s nálevem a vše důkladně prohřejeme. Zapékací misku vymažeme zbylým máslem, vyložíme spařenými listy zelí a na ně rozprostřeme fazole. Na fazole položíme vrstvu plátků brambor, zalijeme smetanovou omáčkou a posypeme strouhaným sýrem. V horké troubě zapečeme asi 25 minut, až se sýr na povrchu roztaví a zezlátne. Podáváme horké.

LUSKY NA SMETANĚ
Sterilované zelené lusky ve slaném nálevu, jíška, kys. smetana, sůl, pepř
Do kastrolu dáme zelené lusky, povaříme, trochu světlé jíšky (Knorr) a zamícháme. Přidáme krabičku kys. smetany, osolit (není nutné – lusky z konzervy jsou slané), opepřit. Podávat s bramborami (možno i s vajíčkem natvrdo)


ITALSKÁ JÍDLA

BAREVNÉ VRTULKY S CUKETOU
30dg těstovin Torti Tricolore (barevné vrtulky), 50dg cukety, sůl, pepř, 2 lžíce oleje, 2 velké stroužky česneku, 3 lžíce kysané smetany, 8dg strouhaného sýra.
Těstoviny uvaříme v osolené vodě. Mezitím osmažíme na oleji plátky česneku (nebo kolečka) do růžova. Přidáme asi ¼ nastrouhané cukety a opékáme za stálého míchání, až se cuketa obalí olejem. Přidáme zbytek cukety a opékáme asi 5 minut. Horkou směs přesypeme do mísy. Přidáme uvařené těstoviny a smetanu, dobře promícháme, posypeme sýrem, pepřem, solí, promícháme a hned podáváme. Lze nechat vychladit a podávat jako salát - je to možná ještě chutnější.

BOLOŇSKÉ TOFU (Alquist)
středně velká cibule, 1 petržel, 1 mrkev, 2 oloupaná rajčata, sojová omáčka Shoyu, rajčatový protlak, zeleninový bujón,bazalka, oregáno, 2PL polohrubé mouky, 3 stroužky česneku, 1 - 1,5 bílého tofu
Na oleji osmahneme nakrájenou cibuli a přidáme na jemno strouhanou mrkev. Přidáme nakrájená rajčata a dusíme. Asi po 5ti min. přidáme Shoyu, protlak podusíme a zalijeme vodou. Ochutíme a dusíme asi 5 min. Za neustálého zašlehávání zasypeme moukou, necháme vařit 5min. na slabém ohni, ochutíme utřeným česnekem a přidáme nastrouhané tofu, necháme projít varem a podle chuti dochutíme. Na závěr posypeme jemně strouhaným uzeným tofu a pokapeme olivovým olejem. Touto směsí přelijeme teplé omaštěné špagety.



BROKOLICOVÁ OMÁČKA S FARFALLE
1 menší brokolice, olej, cibule, 2st česneku, velká lučina, 12% smetana, sůl, pepř, Farfalle, sušená bazalka.
Brokolici vhodit do vroucí vody na 4 minuty, propláchnout studenou vodou, nakrájet na malé kousky. Na olej cibulku a až zesklovatí, tak česnek, velkou lučinu, smetanu, promíchat, vařit. Přidat nasekanou brokolici, zamíchat. Osolit, opepřit. Podávat s těstovinami Farfalle (mašličky), které jsou uvařené ve slané vodě s bazalkou (není nutná).

CANNELLONI SE ŠPENÁTEM A RICCOTTOU (OD JAMIEHO OLIVERA) (highflyer)
Na náplň: olivový olej 1xcibule 2xčesnek čerstvá majoránka (sušená je taky ok:) muškátový oříšek (půlku, nebo od oka mletýho) 3x lžíce másla čerstvý špenát (pokud nemáte čerstvý stačí mražený, ale sekaný ne mixovaný!Např. od bonduell- stačí mraženou kostku hodit do vroucí vody a až rozmrzne tak to zcedit) sůl pepř riccotta (nenahrazovat!-dá se koupit v tescu stojí kolem 20;) parmezán (stačí česká verze. Akorát nepoužívat ten předstrouhanej z pytlíku-není dobrý) mozzarella (stačí ta na pizzu) Na lasagne: hladká mouka vejce lžička oleje sůl Na omáčku: rajčata bazalka sůl pepř
Záleží na tom, jak jsme líní nebo kolik máme času. Můžeme koupit hotové lasagne.V tomto případě pokládáme vždy plátky lasagní a náplň (osobně sem to nezkoušel). V případě, že se rádi patláte s těstem jako já vyrobíte si lasagne následujícím způsobem: Na 100g mouky přibližně jedno vejce (jedno vejce-jedna menší porce). Smícháme vejce s moukou, mírně osolíme, můžeme přidat lžičku oleje. Těsto řádně proděláme (nesmí se lepit-kdyžtak přidáme mouku). Poté vyválíme velmi tenké placky (já používám strojek na těstoviny, ale válečkem to lze také), které rozkrájíme na plátky cca. 10x7 cm Necháme chvíli odpočinout. Příprava náplně: Rozehřejeme kastrol a dáme pár lžic oliv. oleje. Poté dáme na mírném plameni smažit na kostky nakrájenou cibuli, na plátky nasekaný česnek, přidáme na drobnou nakrájenou majoránku, muškátový oříšek, vhodíme máslo. Neustále mícháme a jakmile cibulka chytne barvu přihodéme špenát a necháme chvíli dělat (pokud je čerstvý stačí tak 40s, jinak kolem dvou minut).Osolíme a opepříme, promíchat a odstavit z plotny. Takto připravenou náplň dáváme na každý plátek těstovin. Poté ještě na směs přidáme riccotu a parmezán- trošku osolit a opepřit (riccotta je mdlá, trochu jako tvaroh, takže soli je potřeba poměrně dost). Lasaně zatočíme-a máme cannelloni:) Omáčka: Rajčata nasekáme s bazalkou, pepřem a solí v mixéru a nalijeme na dno pečící misky, nebo pekáče Dokončení: Do pekáče s omáčkou vkládáme vedle sebe cannelloni, směs co nám třeba zbyla rozdrobíme na vrch. Poté posypeme nakrájenou mozzarelou (můžeme klidně silnější vrstvu) a zasypeme parmezánem Pečeme na 200°C asi 40 minut Konec pohádky:)



FETTUCINE S CUKETOU
Jarní cibulka (4ks), olivový olej, 2 malé cukety, chilli, Fettucine
Na pánvi rozehřejeme olej a zesklovatíme na něm nakrájenou jarní cibulku (nebo normální). Cukety omyjeme, vydlabeme vnitřky, nakrájíme na 1/8 proužky (i se slupkou) a přidáme do pánve k cibulce. Vše osolíme, ochutíme špetkou pálivé papričky, můžeme i opepřit, promícháme a pod pokličkou dusíme doměkka. Mezitím uvaříme těstoviny (fettucine = pentlovité nudle) ve větším množství osolené vody a slijeme je. Těstoviny promícháme s dušenou zeleninou a ihned podáváme.



GNOCCI S BROKOLICÍ
600g brambor, 220g hl. mouky, 1 žloutek, lžička škrobové moučky, 300g brokolice, 1 cibule, 2 stroužky česneku, olivový olej, 100g tvrdého sýra, sůl pepř
Na olivovém oleji zpěníme nasekanou cibuli a česnek (nakrájený na malé kousky, ne protlačený), přidáme brokolici, zvolna opékáme, až změkne, podle chuti ji osolíme, opepříme. Brambory ve slupce uvaříme doměkka. Ještě teplé brambory oloupeme a prolisujeme. Zpracujeme je se žloutkem a moukou na hladké, tužší těsto. Vyválíme z něj váleček, nakrájíme ho na malé kousky, pomoučněnýma rukama tvoříme kuličky, přimáčkneme je vidličkou a stočíme do ulity. Pracujeme rychle, neboť těsto stáním řídne. Připravené nočky vkládáme do vroucí osolené vody. Jakmile vyplavou, scedíme je, promícháme s brokolicí a jednotlivé porce posypeme nastrouhaným sýrem. (Pozn.: Já raději kupuji hotové gnocci v obchodě a pouze je uvařím. Jsou stejně dobré)



LAZAGNE
½ balení Lazagní, mléko, jíška, sůl, pepř, muš. oříšek, máslo, boloňská omáčka (bez masa:-), parmezán či eidam
Nejprve se připraví bešamel (dá se hřát mléko, přidá se jíška, míchat až do zhoustnutí, osolit, opepřit, nastrouhat muš. oříšek). Obdélníková zapékací miska se vymaže máslem, na to se položí tvrdý obdélník lasagne (3 vedle sebe – záleží na velikosti zapékací mísy), potře se boloňskou omáčkou (nejlépe Uncle bean´s), pak přijde strouhaný parmezán (či jiný tvrdý sýr) a nakonec bešamel. Množství záleží na požadované šťavnatosti. Po této vrstvě přijde další obdélník lasagne, a tak se to opakuje stále dokola, až v poslední vrstvě se dá boloňská omáčka, bešamel a na to teprve sýr (já dávám 4 vrstvy) Dá se zapéct na 35-40 min. do středně vyhřáté trouby. Pro zlepšení chuti je možno jednotlivé vrstvy ještě posypat oregánem a bazalkou.

OMÁČKA NA PIZZU (Atmanandi)
650 g (0,5 litru) loupaných rajčat bez jader, 20 g drceného česneku, 50 g drobně krájené cibule, 150 g řapíkatého celeru i s lístky, 100 g strouhané mrkve, 2 lžičky čerstvé sekané bazalky, 30 g olivového oleje, sůl, pepř, cukr podle chuti
Všechny suroviny umixujeme ponorným mixérem.Přelijeme omáčku do hrnce se silným dnem. Zvolna vaříme 45-60 minut. Poznámka: S úspěchem můžete použít sekaná konzervovaná rajčata s bazalkou (Valfrutta). RECEPT NA ORIGINÁLNÍ ITALSKÉ TĚSTO! http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=17054



SMĚS NA ŠPAGETY Z TOFU
Kostka tofu natural, olej, cibule, sůl, 80 g rajského protlaku, 4 malé stroužky česneku, 2 lžíce kečupu
Velkou cibuli (či 2 menší) nakrájíme na drobno a podusíme na oleji, přidáme na drobno nastrouhané tofu, dochutíme sójovou omáčkou (minimálně) a solí. Chvíli dusíme, pak přidáme rajský protlak a protlačený česnek (podle chuti). Nakonec dochutíme kečupem. Směs použijeme na špagety, chléb nebo topinky.

ŠPAGETY PO MILÁNSKU (veganie)
Celozrnné těstoviny, cibule, olej, sojová drť, paprika, zel. bujón, sladká paprika, sojová omáčka, kečup, cikánská omáčka, směs koření...vegeta, sůl, pepř
Nejprve uvaříme soj. drť se zel.bujónem...cibulku osmažíme dozlatova, přidáme sóju a papriku. přidáme vodu, podusíme, aby sója nabrala chuť. Postupně přidáváme další přísady a dochucujeme podle chuti...

ŠPENÁTOVÉ GNOCCI (kochanski)
450g balení mraženého špenátu (nebo čerstvý), olivový olej, 2-3 cibule, 4 stroužky česneku, mléko, sůl, pepř, čerstvá bazalka, parmazán nebo eidam, balení Gnocci.
Na oleji osmažíme na kostičky nakrájenou cibuli, po chvíli přidáme na malé plátky nakrájený česnek. Mražený špenát (já kupuji BioBio z Plusu) v hrnci zalijeme vařící vodou, necháme chvilku stát, scedíme a vhodíme do pánve (čerstvý nakrájíme a vhodíme rovnou). Necháme prohřát, osolíme, vydatně opepříme, zalijeme troškou mléka nebo smetanou, vhodíme pár pokrájených lístků bazalky (nebo sušenou) a ještě chvíli vaříme. Pokud je v hrnci příliš mléka, zahustíme strouhankou nebo jíškou (na konci přidaný sýr směs taktéž dobře zahustí). Nočky uvařené podle návodu vhodíme ke směsi, pečlivě a dlouho promícháváme (aby nočky dobře nasákly chuť špenátu) a posypeme trochou sýra. Ochutnáme a případě potřeby dokořeníme. Podáváme posypané sýrem.


SLADKÁ JÍDLA



BROSKVOVÉ KOLÁČE (lnori)
500g broskví, pikantní marmeláda (rybírová), cukr krystal, skořícový cukr, 40g másla, listové těsto.
Listové těsto rozdělíme na 8 dílů a uděláme z nich kulaté placičky. Doprostřed dáme trochu marmelády a okolo rozložíme ovoce. Potřeme rozehřátým máslem. Posypeme skořicovým a krystalovým cukrem (raději více). Pečeme 20min na 250°.

JÁHLOVÁ KAŠE
250g jáhel, ½ l mléka, sůl, 300g másla, 50g cukru, skořice.
Jáhly opereme, dvakrát spaříme vařící vodou. Dobře je vždy ve vodě promícháme a scedíme. Potom na ně nalijeme vařící mléko, přidáme sůl, malý kousek omastku a jáhly na mírném ohni uvaříme do měkka. Jsou-li jáhly ještě tvrdé a mléko se už vyvařilo, přilejeme ještě trochu vařícího mléka. Jednotlivé porce poléváme máslem a sypeme cukrem a skořicí. Při dováření můžeme do jáhel přidat předem namočené sušené švestky. Kdo nemá rád skořici, může si porci posypat kakaem. Toto jídlo je typově podobné krupicové kaši, ale je zajímavější.

PERNÍK S REBARBOROU (eglantine1)
1 hrnek ovocného cukru, 1/2 hrnku rostliného oleje, 2 hrnky polohrubé pšen. mouky, 1 prášek do pečiva, pernikové koření, 1/2 vody, trochu kakaa ,oloupaná a na kostečky nakrájená rebarbora, krupice na vysypnání plechu
- olej a cukr smícháme v míse, přidáme mouku s kypřicím práškem a vodu, vymícháme do menší měny, nalijeme na vysypaný plech, posypeme nakrájenou rebarborou( a na vrch ještě posypeme ov. cukr), na půlku těsta nebo místo reb. můžeme použít ořišky, rozinky, kokos, ... a dáme péct.



TVAROHOVÉ JAHODOVÉ KNEDLÍKY
205g měkkého tvarohu, 1 vejce, sůl, 10 lžic hrubé mouky, 2 lžíce krupice, jahody.
Tvaroh dáme do misky, přidáme vejce, špetku soli a po troškách přidáváme hrubou mouku až to těsto nelepí, nakonec 3 lžíce krupice, a těsto dobře zpracujeme. Jahody zabalíme do tenké vrstvy těsta. Vzniklé knedlíčky můžeme ještě oválet v mouce, aby hezky držely. Dáme do vroucí vody a vyjmeme je, když vyplavou. Na talíři se sypou nastrouhaným tvrdým tvarohem, moučkovým cukrem a zalévají rozpuštěným máslem. Alternativa - meruňky.

VEGANSKÝ BRAMBOROVÝ KOLÁČ S JABLKY (CrazyLove)
250g vařených brambor, 300g hladké mouky, 150 g cukru, špetka soli, 1 prášek do pečiva, 1 lžička jedlé sody, trochu vody, olej na plech. Náplň: 500 g jablek, skořicový cukr, strouhaná citrónová kůra
Studené brambory oloupeme, nastrouháme najemno, přidáme mouku smíchanou s práškem do pečiva, cukr, sůl. A přidáme trochu vody. Vypracujeme hladké těsto, vyválíme ho na rozměr pekáče, který jsme silně vymastili, vložíme těsto a rukama upravíme. Jablka oloupeme a nakrájíme na silnější plátky, jádřince vykrojíme. Jablka poklademe na těsto, posypeme skořicovým cukrem, přidáme trochu citronové kůry. Vložíme do předehřáté trouby a pečeme zvolna asi půl hodiny. Necháme vychladnout na plechu, prochladlý koláč nakrájíme na dílky a pocukrujeme.

VLOČKOVÝ PUDING (eglantine1)
Voda, ovesné vločky, rozinky, cukr, čokoládový puding.
V půl litru vody se povaří menší hrst ovesných vloček až se utvoří bílá pěna. Nechá se chvíli vychladnout. Kdo chce, přidá ještě rozinky (či jiné sušené ovoce). Když vločky trochu vychladnout, tak v nich rozmícháme čokoládový puding a osladíme ovocným cukrem (může se přidat kakao).


HOUBOVÁ JÍDLA

BÍLÁ HOUBOVÁ OMÁČKA
Máslo (olej), houby (nejlépe více druhů), sůl, pepř, drcený kmín, 1 lžíce hl. mouky, 100ml 12% smetany, 100ml kysané smetany.
Dát rozehřát tuk, na něj dáme houby, osolíme, trochu opepříme, přidáme kmín, podlejeme vodou (aby byly všechny houby namočené) a dusíme dokud nezměknou. Ve smetaně rozmícháme hladkou mouku a přidáme k udušeným houbám. Nakonec přidáme kys. smetanu a ještě chvíli povaříme. Pokud je málo omáčky, přidáme vodu nebo mléko. Podáváme s houskovými knedlíky.



HLÍVA ÚSTŘIČNÁ S ČESNEKEM (kochanski)
Hlíva ústřičná, 3 stroužky česneku, hladká mouka, sůl, olej, brambory, 1-2 lžíce másla, pažitka, cibulka, kysaná smetana, měkký tvaroh, jarní cibulka, pepř
Kloboučky hlívy omyjeme ve studené vodě, osušíme papírovou utěrkou. Česnek rozdrtíme lisem, utřeme se solí a potřeme jím dolní stranu kloboučků. Hlívu s česnekem obalíme v hladké mouce a smažíme v rozpáleném oleji. Brambory uvaříme ve slupce, poté je oloupeme a pokrájíme na kostky. Na pánvi rozpustíme máslo, osmahneme cibulku a brambory. Nakonec přidáme pažitku. Místo tatarské omáčky vyrobíme osvěžující dip – smícháme trochu tvarohu a kysané smetany, přidáme najemno nasekanou jarní cibulku a pažitku, osolíme a opepříme.

HOUBOVÁ SMAŽENICE
Máslo (olej), houby (více druhů), sůl, kmín, pepř, vejce (z domácích chovů!:-)
Dáme rozehřát tuk, na něj dáme houby, trochu osolíme, opepříme, přidáme kmín (dle chuti, já dávám dost), mírně podlejeme vodou a dusíme doměkka. Nakonec přidáme rozšlehané osolené vejce a mícháme, dokud dostatečně neztvrdne. Podáváme s chlebem.



HOUBOVÝ KUBA
300g krup, hrst sušených hub, 2 stroužky česneku, 3 lžíce másla, drcený kmín, majoránka, mletý pepř, sůl, máslo na pekáč
Sušené houby necháme ve studené vodě několik hodin nabobtnat, pak je uvaříme doměkka a scedíme. Kroupy propláchneme vroucí vodou a v mírně osolené vodě ochucené kmínem uvaříme doměkka. Pak je propláchneme a necháme okapat. Přidáme česnek utřený se solí, opepříme, ochutíme majoránkou a omastíme máslem. Promícháme s uvařenými houbami a směs rozestřeme do tukem vymazaného pekáčku. Vložíme do horké trouby a zapečeme dozlatova.

TAGLIATELLE S HOUBAMI JAMIE OLIVIERA
Směs hub (lišky, ryzce, hříbky apod.), olivový olej, pepř, sůl, 3 st. česneku (nasekaného), 2 lžíce másla, ½ lžičky citrónové šťávy, petrželka, 2 hrsti parmezánu (nebo eidamu), těstoviny Tagliatelle (Fettucine)
Směs hub vložíme do pánve na hodně rozpálený olej. Hub dáme co nejvíce, jelikož jejich objem se hodně zmenší. Mícháme a až dostanou houby správnou barvu, osolíme a opepříme. Na kraj pánve dáme nasekaný (ne protlačený) česnek a po chvíli jej promícháme s houbami. Ke konci přidáme malinko citrónové šťávy. Sejmeme ze sporáku a přidáme dvě lžíce másla nakrájeného na menší kousky (necháme jej rozpustit pouze zbytkovým teplem). K hotové směsi přidáme nasekaný svazek petrželky. Těstoviny uvařené „al dente“ (ne rozvařené) přidáme ke směsi (můžeme i s trochou vody, aby jídlo nebylo suché). Před podáváním přidáme nahoru trochu nasekané petrželky a nastrouhaný sýr. Celá příprava trvá 5, 6 min.


JINÉ

KŘUPAVÉ TOASTY NA DVA ZPŮSOBY (kochanski)
Toastový chléb, plátkový tvrdý sýr, olej. Verze kečupová: zelené papriky, kečup. Verze hořčicová: plnotučná hořčice, cibule.
Toastovač (nejlépe ten, který dělá trojhránky)lehce namažeme olejem a necháme zahřát. Kečupová verze: Na toastový chléb položíme plátek sýra (přebytečné okraje odřízneme), potřeme kečupem a poklademe nakrájenou zelenou paprikou (malé tenčí kousky). Přikryjeme druhým plátkem sýra, druhým chlebem a dáme zapéct do zlatova. Při servírování podávat s kečupem na dodatečné namáčení. Hořčicová verze: Oba toastové chleby na vnitřní straně lehce namažeme hořčicí. Na chleba položíme plátek sýra, na něj na tenčí půlkolečka (čtvrtkolečka) nakrájenou cibuli, další plátek a druhý chléb. Necháme zapéct. U obou verzí se nebojte dát dostatek prostřední vrstvy zeleniny - pěkně to křupe:)



LANGOŠE
500g hladké mouky, 42g droždí (1 kostka), 3 stroužky česneku, kečup, sůl, olej na smažení
Mouku prosejeme do mísy, přidáme v troše vody rozetřené droždí, osolíme a asi 250 ml vody zaděláme na hladké těsto, které necháme přikryté asi 1 hodinu na teplém místě kynout. Pak z něho lžící namočenou ve vodě vykrajujeme stejně velké kousky, roztlačíme je a roztáhneme na placku a ve vyšší vrstvě oleje po obou stranách zprudka smažíme dozlatova. Ještě horké langoše potřeme česnekem utřeným se solí a pokapeme kečupem (případně i strouhaným sýrem).

SEITAN (Alquist)
500 g pšeničné mouky celozrnné nebo hrubé, 400 až 450 ml studené pitné vody
Z mouky a vody uhněteme těsto o něco hustší než je na houskový knedlík. Těsto dáme do mísy, zalijeme opatrně studenou vodou, až je celé ponořené, a vše necháme v chladu 5 hodin stát. Pak dáme těsto na hustší plastové síto a proplachujeme jej za stálého propracovávání rukou ve velkém množství studené vody (podobně jako při praní jemného prádla). Z těsta se postupně vyplaví škrobové látky a na sítu zůstane bílkovinná hmota - seitan. Vodu se škrobovými látkami sléváme, až je téměř čirá. Nevyléváme ji však do odpadu, ale použijeme na polévku nebo na zahuštění pokrmů. Takto získáme z 500 g mouky asi 150 g čerstvého seitanu. Pokud vaříme ze seitanu bez příchutí, dáme jej do mikroténového sáčku, sáček uzavřeme nití a při mírném varu jej 20 minut povaříme. Prochladlý seitan krájíme a zpracujeme do pokrmů podobně jako živočišné maso. Syrový seitan můžeme před tepelným zpracováním nejprve ochutit a teprve potom povařit, dusit, péci.

ZAPEČENÉ BAGETY S COUS COUS SALÁTEM (kochanski)
Menší bagety (10 cm), sýr mozzarella, střední rajčata, sůl, pepř, směs salátů (např. listový, lollo rosso, ledový, rukola, polníček), cous cous, olivový olej, citron. šťáva, koření (např. směs na saláty, bazalka apod)
Bagetky podélně přepůlíme, můžeme trochu vydlabat, vložíme na plátky nakrájenou mozzarellu, osolíme, opepříme a poklademe plátky rajčat. Naplněné bagety vložíme do toastovače, který má plochý nástavec a necháme opéct. Za tepla podáváme se salátem. Připravíme si cous cous podle návodu - dáme vařit 1dl vody s dvěma lžičkami olivového oleje a lžičkou soli. Když se voda vaří, sejmeme s ohně a nasypeme 1dl cous cousu, promícháme a až se voda vstřebá, tak přiklopíme pokličkou a necháme 2 minuty bobtnat. Poté znovu dáme ještě na chvíli na oheň a mícháme vidličkou, aby se oddělila jednotlivá zrníčka a necháme vychladnout. Listy různých druhů salátů natrháme na větší kusy (někdy se prodává již natrhaná barevná směs různých listů), přelijeme olivovým olejem, pokapeme citrónovou šťávou, osolíme, opepříme, okořeníme dle chuti a nakonec přidáme cous cous a pečlivě promícháme.



ZELNÝ KOLÁČ
500g listového těsta, 500g hlávkového zelí, 1 cibule, 3 lžíce másla, mletý pepř, sůl, hladká mouka, 1 vejce, kmín na posypání.
Zelí očistíme a nakrouháme na nudličky. Na rozehřátém másle osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, vložíme zelí, krátce je osmahneme, osolíme, opepříme, nepatrně podlijeme vodou a přiklopené dusíme doměkka. Přebytečnou tekutinu necháme okapat. Listové těsto rozdělíme na poloviny a obě vyválíme na pomoučeném vále na velký obdélníkový plát o velikosti menšího plechu. Jeden plát přeneseme na studenou vodou vypláchnutý plech, poklademe dušeným zelím a přikryjeme druhým plátem těsta (jinou možností je dělat malé trojúhelníčky). Okraje těsta dobře přitiskneme. Koláč potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme podle chuti kmínem, vložíme do horké trouby a upečeme dozlatova.


SALÁTY

BRAMBORY S ČESNEKEM (x.Gabri)
Vařené brambory, rozmačkaný česnek, majonéza, sůl.
Brambory, nejlépe vařené ve slupce, oloupeme a nakrájíme na kostičky.Osolíme, přidáme drcený česnek a majonézu. Množství se řídí podle vlastní chuti. Salát nechejte alespoň hodinu uležet. (Poznámka: pro slabší žaludky by větší množství česneku mohlo působit jako projímadlo;-)

COUS COUS SALÁT (kochanski)
Směs salátů (např. listový, lollo rosso, ledový, rukola, polníček), cous cous, olivový olej, citron. šťáva, koření (např. směs na saláty, bazalka apod).
Připravíme si cous cous podle návodu - dáme vařit 1dl vody s dvěma lžičkami olivového oleje a půl lžičkou soli. Když se voda vaří, sejmeme s ohně a nasypeme 1dl cous cousu, promícháme a až se voda vstřebá, tak přiklopíme pokličkou a necháme 2 minuty bobtnat. Poté znovu dáme ještě na chvíli na oheň a mícháme vidličkou, aby se oddělila jednotlivá zrníčka a necháme vychladnout v lednici. Listy různých druhů salátů natrháme na větší kusy (někdy se prodává již natrhaná barevná směs různých listů), přelijeme olivovým olejem, pokapeme citrónovou šťávou, osolíme, opepříme, okořeníme dle chuti a nakonec přidáme cous cous a pečlivě promícháme.

ČOČKOVÝ SALÁT (x.Gabri)
Čočka uvařená v osolené vodě, cibule, majonéza, jogurt, Tamari-sojová omáčka, sůl
Uvařenou čočku necháme vychladnout.Cibuli nakrájíme najemno,spojíme s čočkou,přidáme majonézu,jogurt a dochutíme sojovou omáčkou,případně solí.

JARNÍ SALÁT
-
Na malé kousky nakrájet červenou, žlutou, zelenou papriku, okurku, ředkvičky, pórek, mladou cibulku i s natí, možno i pažitku. Zalít trochou olivového oleje a octa. Ochutit solí, pepřem a kořením na zeleninové saláty (nejlépe „italské těstoviny“). Podávat s rohlíkem či jiným pečivem.

SALÁT Z ČÍN.ZELÍ A RAJČAT S BAZALKOU [VEGAN] (krasne_silena)
čínské zelí, rajčata, olivový/slunečnicový olej, bazalka, uzené tofu, sůl
Nadrobno nakrájené čínské zelí a uzené tofu smíchat s rajčaty, jemně zalít olivovým/slunečnicovým olejem, dochutit bazalkou - čerstvou či nadrobno nadrolenou sušenou a dosolit podle chuti. Konzumovat nejlépe okamžitě, protože čínské zelí rychle nasákne olej a šťávu z rajčat.

SALÁT TABOULEH (kochanski)
400g rajčat, 100g petrželky kudrnky, 50g suchého cous cousu, 1 citrón, 1 cibule, 50ml olivového oleje, sůl, pepř.
Rajčata nakrájíme na malé kostičky, cibuli a kudrnku nasekáme nadobno a vše smícháme (ve směsi by mělo být dost vody z rajských). Do směsi přidáme sušený kuskus, citr. šťávu, dostatek olivového oleje, sůl, pepř a důkladně promícháme. V lednici necháme asi 1 hodinu odležet, kuskus krásně nabobtná. Před podáváním ještě promícháme, případně dochutíme. Podáváme např. s kuličkami falafelu, které poklademe na připravený salát, přelijeme jogurtovým dipem a chilli pastou (harisou).

SVĚŽÍ ZELENINOVÝ SALÁT S TOFU (kochanski)
Červená, zelená paprika, ledový salát, jarní cibulka, ředkvičky, okurka, tofu, sůl, pepř, zeleninové koření (nejlépe speciální na saláty), majonéza či sojanéza.
Na malé kousky nakrájíme červenou a zelenou papriku, natrháme ledový salát (trochu větší kusy), nakrájíme jarní cibulku (či normální), ředkvičky a možno i okurku. Složení zeleniny se může měnit, ale ledový salát by měl být základem. Nakonec nakrájíme tofu (natural, s mořskou řasu či zeleninové) na malé kostičky a vše promícháme. Osolíme, opepříme, přidáme koření na zeleninu (nebo stačí i vegeta) a rozmícháme s trochou majonézy (sojanézy). Podáváme s pečivem. Je skutečně osvěžující:-)

ŠOPÁK
-
Na malé kostky nakrájet červenou, žlutou a trochu zelenou papriku, něco okurky bez peckovitého vnitřku, osolit, opepřit, malinko okořenit zeleninovým kořením. Při podávání rozdrobit do každé misky balkánský sýr (množství podle chuti). Kdo s rajčaty nemá problém, přidá i je.

TĚSTOVINOVÝ SALÁT (x.Gabri)
250g těstovin, 3 rajčata, 1 cibule, ½ salátové okurky, 1 žlutá paprika, ½ kelímku bíleho jogurtu, 2 polévkové lžíce majonézy, sůl, muškátový oříšek, pepř
Těstoviny uvaříme podle návodu v osolené vodě.Propláchneme a necháme vychladnout.Nakrájíme zeleninu na kousky a přidáme k těstovinám.Nakonec vmícháme jogurt a majonézu.Podle potřeby dosolíme,okořeníme muškátovým oříškem a pepřem.Pokud máme čerstvé bylinky,nakrájíme je nadrobno a přidáme do salátu.

ZELNÝ S KŘENEM
-
Nastrouháme bílé zelí, osolíme, namačkáme (šlapání zelí nahradí mačkání pěstí) a necháme odležet. Poté přidáme malou lahvičku křenu a najemno nakrájenou zelenou petržel (možno i pepř). Nakonec vše důkladně promícháme a ochutnáme, jestli dostatečně vyniká chuť křenu. Jestliže ne, přidáme podle chuti.


POMAZÁNKY

BUDAPEŠŤ
2 balení Gervais, malá cibule, naložené kápie, koření: sladká paprika, sůl
Cibuli nakrájíme nadrobno, smícháme s Gervais, pokrájíme kápie a přimícháme, podle chuti okořeníme. Na chléb či rohlíky.

ČESNEKOVÁ POMAZÁNKA
Eidam, majonéza (sojanéza), mléko, česnek, sůl
Nastrouháme tvrdý sýr, do něj protlačíme několik stroužků česneku, promícháme, přidáme majonézu (sojanéza je chutnější). Možno dát místo části majonézy trochu mléka, aby to nebylo příliš mastné. Důkladně promícháme a s mírou osolíme. Na chléb či rohlíky.

HUMMUS (kochanski)
2 šálky vařené cizrny, šťáva z 1 citronu, 4 lžíce tahini (sezamová pasta), 4 lžíce olivového oleje, 1 dl vody z cizrny, 2 – 3 lžičky římského kmínu, 3 menší stroužky česneky, sůl, pepř.
Šálek cizrny přes noc namočíme do studené vody (zdvojnásobí objem). Druhý den jí co nejdéle vaříme v osolené vodě doměkka (případně ještě můžeme odebrat slupky, které při vaření vyplavou) a trochu vody necháme stranou. Pokud koupíme vařenou cizrnu v nálevu, tak ji stačí povařit jen krátce. Do mixéru vložíme cizrnu, na malé kousky nakrájený česnek, šťávu z citronu, tahini, olivový olej, vodu od vaření cizrny, římský kmín, sůl, pepř (případně ještě trochu petržele) a mixujeme dohladka. Pokud je směs příliš hustá, zředíme vodou z cirzny. Jednotlivé porce pokapeme olivovým olejem, ozdobíme petrželkou a podáváme s arabským nebo pita chlebem (pomazánku můžeme namazat na chléb nebo jej do ní namáčet).

PAŽITKOVÁ POMAZÁNKA
2 balení Gervais, malá cibule, čerstvá pažitka, sůl
Cibuli nakrájíme nadrobno, smícháme s Gervais, pažitku nakrájíme (nastřiháme) na malé kousky a smícháme se směsí. Nakonec osolíme. Nejlepší na chléb.



ŘEDKVIČKOVÁ POMAZÁNKA
1 svazek ředkviček, 300?g žervé, lučiny nebo cottage sýra, i ve směsi, 50?g sýra s modrou plísní, nastrouhaného (nemusí být), hrst řeřichových lístků, sůl, špetku cukru a pepř na dochucení, tmavý chléb k podávání
Ředkvičky nastrouhejte na hrubém struhadle nebo v robotu. Vložte je do cedníku a jemně, stejnoměrně posolte. Nechte asi čtvrt hodiny stát, aby zelenina pustila vodu (zbytek pak ještě vymačkejte). V misce utřete měkké sýry, přidejte ředkvičky, osolte, případně opepřete a chuť dotáhněte trochou cukru. Pokud jste se rozhodli použít plísňový sýr, buďte opatrní se solí – sýr bývá sám o sobě dost slaný. Mažte na krajíce chleba a ihned podávejte. Pomazánka v chladu vydrží do druhého dne, ale působením šťávy z ředkviček zřídne. Vylouženou vodu tedy odlijte – anebo původní pomazánku přetvořte na hustý salát.



ŘEDKVIČKOVÉ MÁSLO PO FRANCOUZSKU
2 svazečky ředkviček, 150 g změklého másla, 150 g žervé nebo lučiny, sůl a pepř na dochucení
Ředkvičky velmi důkladně omyjte, nejlépe pomocí kartáčku. Případná poškozená místa odkrojte. Několik ředkviček si dejte stranou na ozdobu a ponechte jim i kousek zelené nati – ve Francii, odkud tahle pomazánka pochází, je to zvykem. Zbytek ředkviček nastrouhejte na struhadle nebo v robotu, jemně posolte a nechte čtvrt hodiny stát. Zelenina pustí hodně vody. Změklé máslo utřete se solí, pepřem a žervé do hladka tak, aby ve hmotě nezůstaly máslové hrudky.Slijte z ředkviček vodu a vmíchejte je do směsi.

TARTARE (Phaare)
Pomazánkové máslo, (veka), svazek šnitliku
Nakrouháme na jemno šnitlik, kterýž zamícháme do pomazánkového másla (aby ho tam bylo hodně). Tuto "pomazánku" poté rozetříti můžeme na plátky veky. Moc dobré toto je, ale z talíře velmi rychle mizí.